Inteligentny dom – co trzeba wiedzieć?

Inteligentny dom – co trzeba wiedzieć?

Każdy z nas słyszał o tzw. inteligentnym domu (np. engocontrols), ale co to jest tak naprawdę. Jak zrobić samodzielnie inteligentny dom? Jakie instalacje kryją się pod tym terminem? Czy można samodzielnie zaprojektować inteligentny dom? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym jest inteligentny dom i jakie są w nim rozwiązania.

Poznaj inteligentny dom

Wiele osób słysząc nazwę „inteligentny dom” (m.in. engocontrols), to ma przed oczami nowoczesny futurystyczny budynek, który jest pełen skompilowanych i zaawansowanych technologii, a tym samym kosztownych instalacji czy setek różnorodnych czujników, które są połączone superkomputerem, który z Tobą rozmawia. Jest to wizja przyszłości, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Bynajmniej jeszcze nie teraz.

Poznaj inteligentny dom

Inteligentny dom (np. engocontrols) jest zbiorem różnorodnych nowoczesnych rozwiązań, które połączone są w jeden zintegrowany system. Zarówno liczba podłączonych urządzeń, jak i zakres ich funkcji jest zależny wyłącznie od Ciebie. Sam decydujesz, które urządzenia zostaną podpięte do inteligentnego domu. Wybór jest bardzo duży. Możesz zainstalować zarówno pojedyncze urządzenia (np. kamerę, czy i-robot, lub pralki) lub cały zestaw różnorodnych urządzeń m.in. czujniki ruchu, adaptery, czy inne gotowe zestawy. Instalację tych wszystkich urządzeń możesz wykonać samodzielnie – nie trzeba mieć do tego żadnej fachowej wiedzy czy uprawnień. Gdy wybierzesz interesujący Cię zestaw, to rozmieść jego elementy w wybranych miejscach w domu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją, która znajduje się najczęściej przy opisie urządzeń – całą operację możesz przeprowadzić zdalnie za pomocą telefonu lub tabletu. Pracę inteligentnego domu dostosujesz do swoich potrzeb. Pracę każdego urządzenia możesz dostosować do swoich przyzwyczajeń np. możesz zaplanować godziny odkurzania mieszkania, czy włączania się oświetlenia. Po włączeniu aplikacji inteligentny dom możesz ustawić pracę wszystkich urządzeń.

About the author