Jakie wyróżniamy domieszki do betonów? 

Beton jest materiałem wykorzystywanym do produkcji fundamentów, wykonywania różnorodnych podbudówek, murków ale także do wykonywania na przykład posadzek. Bardzo dużą popularnością cieszy się  w obecnych czasach tak zwany beton architektoniczny, który wykorzystywany jest na masową skalę do ozdabiania wnętrz. Surowe betonowe posadzki sprawdzą się zarówno mieszkaniach, jak i domach urządzonych w stylu nowoczesnym. Aby jednak zwiększyć właściwości, a także korzystne zalety betonu, warto zdecydować się na zakup odpowiednich domieszek, które pozwalają modyfikować właściwości betonu. Dzięki odpowiednim domieszkom można wzmocnić beton. Na jakie zatem domieszki do betonu warto się zdecydować? Zachęcamy serdecznie do przeczytania poniższego artykułu. 

Domieszki do betonu – rodzaje

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów domieszek do betonu. Przede wszystkim popularne są plastyfikatory i superplastyfikatory. Są to domieszki, które poprawiają urabialność, a także konsystencję betonu. Dzięki ich wykorzystaniu skuteczność składników mieszanki betonowej modyfikuje się w taki sposób, że idealnie sprawdzą się do deskowania lub aplikacji metodą natryskową. Plastyfikatory to typowe domieszki uplastyczniające  które redukują zbyt dużą ilość wody w mieszance betonowej, w zakresie nawet do 10%. Warto się na nie decydować, ponieważ można potem uniknąć odkształceń powierzchni betonów. Natomiast superplastyfikatory są to domieszki upłynniające, pozwalające na tak zwane znaczne ograniczenie zawartości wody w mieszance betonowej, w zakresie do nawet 40%. Działają zatem nieco lepiej niż tradycyjnie plastyfikatory. 

Innymi domieszkami do betonu są oczywiście uszczelniacze, które zapobiegają kapilarnemu nasiąkaniu wody. Dzięki nim struktura jest odporna na wodę i działanie niektórych środków chemicznych. Tego typu domieszki do betonu można zastosować w momencie, kiedy wykorzystywany beton będzie na posadzkę. Innymi popularnymi domieszkami do betonu są oczywiście te, które napowietrzają nieco i tworzą równomierne mikropory w strukturze. 

About the author