Oświetlenie przedpokoju – jakie wybrać?

Przedpokój zazwyczaj jest zlokalizowany w strefie wyjściowej. To właśnie, dzięki tej strefie mogą przecinać się liczne ścieżki komunikacyjne. Poruszanie się przedpokojem pozbawionego oświetlenia mogłoby się skończyć tragedią. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie światło, które zda egzamin. Jakie oświetlenie przedpokoju będzie najlepsze?

Oświetlenie do przedpokoju – jak odpowiednio zaprojektować?

Instalacja oświetlenia w przedpokoju powinna w pełni wykorzystywać potencjał samego pomieszczenia. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważny jest przede wszystkim kształt i wielkość przedpokoju. Oświetlenie przedpokoju nie jest zatem wymagające, zakładając, że to niewielkie i kwadratowe pomieszczenie. Sprawdzi się w pełni pojedyncze światło zamontowane na suficie lub oprawy wmontowane w podwieszany sufit.

Jeśli przedpokój jest wąski, lecz długi, wtedy optymalnym rozwiązaniem będzie montaż w suficie lub dedykowanej listwie. W przypadku dużego przedpokoju najlepszym wyborem będą kinkiety i lampy wiszące. Podobne rozwiązanie powinno być stosowane w starych kamieniach, gdzie sufit zazwyczaj zlokalizowany jest wyżej, niż w standardowych nieruchomościach. 

Oświetlenie przedpokoju musi być zamontowane w odpowiednim momencie. Czyli kiedy? Gdy pomieszczenie jest projektowane lub remontowane. Właśnie podczas takich etapów najlepiej dokonać zmian lub modyfikacji w instalacji elektrycznej i zlecić prace fachowcom, dysponującymi uprawnieniami.

Oświetlenie przedpokoju – lepiej sprawdzą się barwy ciepłe czy zimne?

Omawiając oświetlenie przedpokoju, należy brać pod uwagę nie tylko kierunek czy rodzaj obraz, lecz także temperaturę barwową. Strumień świetlny może emitować ciepłe lub zimne zabarwienie w zależności od wartości podanej w Kelwinach. Biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia, jakim jest przedpokój, lepiej sprawdzą się oprawy, dające ciepłą barwę. Montując opraw tego typu, dadzą z pewnością efekt przytulności i sprawią, że w przedpokoju każda osoba będzie się czuła komfortowo. 

About the author