Oświetlenie pomieszczeń w stylu industrialnym – jakie lampy wybrać?

Coraz częściej właściciele mieszkań decydują się na wykończenie swoich wnętrz w stylu industrialnym, który po raz pierwszy zauważyć można już w latach pięćdziesiątych XIX wieku, ponieważ właśnie wtedy niezwykle modne, ale i opłacalne było przekształcanie opuszczonych budynków takich jak magazyny czy hale produkcyjne w budynki mieszkalne. Z tego też względu budynki te charakteryzowały się przede wszystkim otwartą przestrzenią i czerwono-pomarańczową cegłą, która obecnie jest niezwykłym elementem dekoracyjno-wykończeniowym, pożądanym przez wielu klientów. 

Czy oświetlenie jest kluczowym elementem stylu industrialnego?

I tak i nie, ponieważ pomieszczenia w stylu industrialnym, choć charakteryzują się otwartą przestrzenią, są stosunkowo ciemne, przez co wymagają odpowiedniej ilości światła, a dokładniej mówiąc dodatkowych źródeł światła takich jak np. kinkiet loft. W każdym pomieszczeniu światło odgrywa wielką rolę i jest niezwykle pomocne po zachodzie słońca, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też, styl industrialny oparty na ściśle określonej palecie stonowanych i nieco smutnych kolorów, wymaga doświetlenia pomieszczeń tak, aby domownicy mogli bez przeszkód wykonywać swoje codzienne obowiązki, ale i czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jednak czy sam kinkiet loft będzie wystarczający do oświetlenia takiej wyjątkowej przestrzeni? 

Jakie lampy wybrać do pomieszczeń w stylu industrialnym?

Głównym źródłem światła w loftach powinny być żyrandole bądź lampy sufitowe, dopasowane pod względem wielkości pomieszczeń, ale też estetyki i stylu całego wnętrza. Ich uzupełnieniem będzie kinkiet loft umieszczony w strategicznych miejscach takich jak np. boczne części lustra w łazience czy nad zagłówkiem w sypialni. Wielu klientów wykorzystuje kinkiety loft jako główne źródło światła w niektórych sytuacjach takich jak np. romantyczna kolacja z drugą połówką czy wieczorny relaks przed telewizorem. Lampy, które mają zostać umieszczone w pomieszczeniach wykończonych w stylu industrialnym powinny być dopasowane do całego wystroju. Warto więc zwrócić uwagę na modele wykonane z metalu, ale też modele pozbawione klosza. Żarówka bez klosza idealnie wpisze się w cechy stylu industrialnego, a do tego będzie niezastąpionym źródłem światła w Twoim domu! 

About the author