Co należy wiedzieć o termoizolacji budynku?

Ocieplenie budynków, czyli ich termoizolacja jest wieloetapowym procesem, który pomaga w ograniczeniu strat ciepła. Dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Ocieplenie domów nie ogranicza się tylko do ścian zewnętrznych, lecz również do ocieplenia poddasza, a nawet wymiany okien i drzwi. Jak we właściwy sposób można wykonać termoizolację domu? Jakie ocieplenia budynków w Poznaniu będzie najlepsze?

Czy przy termoizolacji budynków niezbędny jest audyt?

Aby termoizolacja budynku była właściwie dopasowana do zapotrzebowania mieszkańców, to przed jej wykonaniem należy zrobić audyt energetyczny. Jest to ekspertyza budowlana, która ocenia stan techniczny budynku. Na jej podstawie tworzone są zalecenia dotyczące ocieplania. Kompletny audyt energetyczny kosztuje od 1000 do 18000 zł.

Najważniejszym celem audytu energetycznego jest ustalenie, jakie technologie należy zastosować, aby ograniczyć straty ciepła w budynku. Dzięki tej dokumentacji można ubiegać się również o dofinasowanie z programu czyste powietrze.

Termoizolacja budynku – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa powoduje utratę nawet 25% ciepła, dlatego tak ważne jest zainwestowanie w nowe energooszczędne okna i drzwi. Ten etap termoizolacji budynku stanowi około 25% wszystkich kosztów.

Mimo że etap termoizolacji budynku jest drogi, to nie należy na nim oszczędzać. Warto zakupić stolarkę okienną i drzwiową o najlepszych parametrach, czyli wysokiej szczelności i współczynniku przewodzenia ciepła. Nie powinien przekraczać 0,9 W/(m2·K). Bardzo ważny jest również sposób zamontowania, aby ograniczyć straty ciepła, należy zastosować tzw. ciepły montaż, czyli wysunięcie ościeżnic okien lub drzwi w warstwę ocieplenia.

Ocieplenie poddasza

Ocieplenie poddasza jest jednym z ważniejszych etapów w przeprowadzaniu termoizolacji budynków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie wełną mineralną. Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,031 do 0,045 W/(m·K) i jest atrakcyjna cenowo około 140 zł/m2. Alternatywą jest ocieplenie poddasza styropianem, który ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła.  Choć koszty są te same.

Ocieplenie budynków – ściany zewnętrzne i wewnętrzne

Aby ograniczyć straty ciepła należy ocieplić również ściany wewnętrzne, dzięki temu można ograniczyć straty termiczne budynku. Jest to rozwiązanie, które stosowane jest w nowopowstających budynkach. Ocieplanie domów starszego typu polega głównie na uszczelnieniu mostków termicznych i pokrycia ścian zewnętrznych odpowiednią izolacją.

About the author